Która sauna jest lepsza mokra czy sucha?

Dla kogoś, kto rozważa korzystanie z sauny, jedną z pierwszych kwestii jest wybór między sauną suchą a mokrą. Obie mają swoje zalety i wady, ale osobiście preferuję mokrą saunę. Tutaj dlaczego.


Zwolennicy sauny suchej wskazują na jej lepsze właściwości oczyszczające i udrażniające organizm. Sauna sucha jest bowiem bardziej intensywna niż mokra, a dzięki temu pozytywnie wpływa na układ krążenia. Proponowany czas trwania korzystania z tego typu sauny to maksymalnie 10 minut. Z kolei sauna mokra służy przede wszystkim odchudzaniu i pobudzeniu metabolizmu organizmu. W jej przypadku można spędzić nawet 15 minut, a następnie schłodzić ciało i na 30 minut poddać się relaksowi.

Co daje sauna mokra?

Sauna mokra to doskonały sposób na zrelaksowanie i zniwelowanie zmęczenia. Takie seanse są szczególnie polecane osobom z dolegliwościami reumatycznymi i schorzeniami dróg oddechowych. Dodatkowo sauna mokra sprzyja w oczyszczeniu skóry. W jaki sposób? Sauna rozgrzewa się do temperatury ok. 60 stopni Celsjusza, a następnie do jej wnętrza wprowadza się para wodna podgrzana do ok. 90 stopni Celsjusza. Wdychanie parnego powietrza rozgrzewa całe ciało, dzięki czemu organizm się regeneruje, a mięśnie i stawy się rozluźniają.

Czym się różni sauna sucha od mokrej?

Wbrew pozorom, to nie woda decyduje o tym, czy sauna jest sucha, czy mokra. Zasada jest taka sama: w piecu rozgrzewamy kamienie, a następnie siadasz i poddajesz się działaniu aromatycznych oparów. W saunie suchej kamienie są podgrzewane do większej temperatury i unoszą się w kabinie bardziej intensywne opary. W tej saunie można spędzić krótszy czas niż w mokrej – około 15-20 minut. Pamiętaj również, że powinna być ona przeznaczona wyłącznie dla osób dorosłych i zdrowych!

W saunie mokrej również podgrzewamy kamienie w piecu i siadamy w kabinie, ale co jakiś czas polewamy je wrzącą wodą. Jej dodanie powoduje uniesienie się intensywnych par na całe ciało, dzięki czemu sesja trwa dłużej niż w przypadku sauny suchej – ok 20-30 minut. Sauna mokra dodatkowo ma swoje odmiany – np. popularna u nas baza (basenik ze zimną wodą) lub łaźnia parowa (podobna do sauny suchej tyle, że wewnątrz panuje para z generatora).

Zobacz także:  Czy każdy cis jest trujący?

Czy sauna mokra jest zdrowa?

Kąpiele parowe w łaźni to nie tylko popularny sposób na relaks, ale także pierwszy lekarz w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy. Pary wodne zawarte wewnątrz łaźni mają dobroczynny wpływ na zdrowie. Dzięki temu, że woda sięgotuje do temperatury powyżej 100 stopni Celsjusza, para rozgrzewa i oczyszcza ciało z produktów przemiany materii i toksyn. Kąpiele parowe są szczególnie polecane osobom cierpiącym na trudno gojące się rany, problemy ze stawami oraz choroby reumatyczne.

Czy można codziennie chodzić do sauny?

Odradza się codzienne korzystanie z sauny, ponieważ jest to swego rodzaju wysiłek dla organizmu. 1-2 razy w tygodniu to odpowiednia ilość. Wyjątkiem jest łaźnia parowa, która nie jest tak obciążająca, dlatego można z niej korzystać częściej niż z sauny suchej.

Jaki rodzaj sauny jest najzdrowszy?

Korzystając z badań i doświadczeń saunoterapeutów można stwierdzić, że najlepszym rodzajem sauny jest infrared. Dlaczego? Pierwsza odpowiedź jest taka, że korzystanie z tego typu sauny nie wymaga wysokich temperatur ciała – od 30 do 60°C wystarczy. A ponieważ cały proces odbywa się w niższych temperaturach, ma to swoje ogromne zalety dla układu krążenia człowieka. Po pierwsze, krew lepiej się przepuszcza przez naczynia krwionośne, a po drugie – organizm produkuje mniej adrenalinu i innych substancji stresowych.

Jak często można korzystać z sauny mokrej?

Najczęściej mówi się, że 1-3 razy w tygodniu to optymalna częstotliwość. Dlaczego? Po pierwsze, korzystanie z sauny codziennie może być uciążliwe – szczególnie jeśli chcemy skorzystać także z innych rodzajów aktywności fizycznej. A po drugie, regularne korzystanie ze sauny może być bardzo obciążające dla układu krwionośnego i oddechowego. Warto więc ograniczyć się do 1-3 razy w tygodniu i cieszyć się pełnią dobrodziejstw jakie niesie ze sobą korzystanie z sauny.

Zobacz także:  Czy warto mieć ogrzewanie na pellet?

Jak długo można siedzieć w saunie?

Zależy to od wielu czynników, ale najważniejszym z nich jest temperatura. Temperatura sięga nawet 120 st. Celsjusza, podczas gdy wilgotność nie przekracza 20%. Dla organizmu jest to duże obciążenie, dlatego cała sesja nie powinna trwać dłużej niż 15 minut. Pamiętaj, by być wówczas nago.