Czy warto mieć ogrzewanie na pellet?

Nie ma wątpliwości, że ogrzewanie na pellet to jedna z najbardziej ekologicznych i ekonomicznych form ogrzewania. Jest to również bardzo wygodna metoda ogrzewania, ponieważ nie wymaga ciągłej obsługi.


Zdecydowanie tak! Zamiana pieca węglowego na pelletowe to nie tylko środek na poprawienie stanu środowiska, ale także oszczędność pieniędzy. Niestety ze względu na mniejszą kaloryczność ogrzewanie pelletem wyjdzie nieco drożej niż węglem, ale jest bardziej ekologiczne, a oto właśnie chodzi. Podusmawując, ze względu na wartość opałową surowca oraz ceny za tonę, ogrzewanie pelletem jest droższe niż ogrzewanie węglem, ale tańsze niż gazem lub prądem.

Ile potrzeba pellet na ogrzewanie domu 120m2?

Ogrzewanie domu 120m2 pelletem będzie kosztowało od 2850zł do 3800zł w zależności od spalania. Przyjmuje się, że dom jednorodzinny o powierzchni 120m2 będzie potrzebował około 24-30 ton pelletu na rok. Cena 1t pelletu waha się od 280zł do 380zł.

Co jest tańsze pellet czy gaz?

Zdecydowanie pellet, który średnio kosztuje 17 groszy za 1 kWh. Dla porównania gaz ziemny kosztuje około 4200 zł (za 1650 m3 gazu), a LPG 7200 zł (za 2800 m3 gazu).

Czy pellet będzie drożał 2022?

Nawet jeśli tendencja spadkowa cen węgla utrzyma się, to pellet będzie i tak droższy. Dlaczego? Z tych trzech głównych powodów: po pierwsze ze względu na jesienne i zimowe szczyty zapotrzebowania na ciepło, które przekładają się na konieczność większej produkcji pelletu – a to oznacza wyższe koszty surowca; po drugie, dlatego że duża część lasów nadal nie odrodziła się po poprzednich suszach – a to warunkuje gorsze dostawy biomasy (m.in. drewna); i wreszcie, po trzecie, ponieważ transportation cost stanowi coraz większy udział w całkowitych kosztach produktu (pellet).

Zobacz także:  Ile kosztuje pompa ciepła z montażem do domu 150m2?

Czy piec na pellet pobiera dużo prądu?

Zależy to od wielkości pieca i jego mocy. Większość pieców pobiera około 200W, ale nie przekracza 360W. U mnie pobór prądu wynosi około 2 kWh/dobę.

Czy piec na pellet musi chodzić cały czas?

Nie, można ustawić sterownik, który włącza i wyłącza piec w zależności od potrzeb. Takie sterowanie jest prawidłowe technicznie i ekonomicznie. Pamiętaj jednak, aby finalnie ustawić piec tak, aby dochodziło do ekologicznego spalania pelletu.

Czy się opłaca palić peletem?

Zdecydowanie tak! Jak się okazuje ogrzewanie pelletem jest w stanie przynieść wiele korzyści, nie tylko w naszym portfelu, ale również dla naszego zdrowia. Paliwo to pozyskiwane jest ze 100% naturalnych surowców – głównie są to łuski orzechów, pestki owoców, trociny drzew iglastych. Wszystkie te elementy poddane są procesowi sprasowania i kondensacji bez użycia żadnych dodatków chemicznych czy sztucznych substancji. Dlatego też spalanie biomasy spalajmy w nowoczesnych kotłach okazuje się być bardzo atrakcyjne cenowo, a oprócz tego ekologiczną alternatywą dla paliw kopalnianych. Cena za tonę pelletu variuje – wartość ta zależna jest głównie od klasy materiału… Im lepsza i bardziej selektywna jakość, tym więcej możemy za nią zapłacić.

Czy pellet będzie tanszy?

Średnia cena pelletu w styczniu 2021 r. wyniosła 918 zł za tonę, czyli o 89 proc. mniej niż średnia cena tego paliwa w kwietniu 2022 r., która wyniosła 1 736 zł za tonę.