Co tańsze gaz czy pompa ciepła?

, zrozumiały

Niby każdy z nas chce oszczędzać, ale czy na pewno wiemy jak to robić? Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że podejmujemy wybory, które mogą nas dużo kosztować. Tak jest choćby w przypadku ogrzewania domu. Czy gaz jest tańszy od pompy ciepła? A może odwrotnie? Warto się tego dowiedzieć, bo może się okazać, że oszczędzamy na czymś, co i tak jest dość drogie.


Jeszcze kilka lat temu odpowiedź była oczywista – kocioł gazowy. Jednak ceny gazu i prądu są obecnie zbliżone, więc różnica w cenie nie jest już tak duża. Do tego dochodzi czujnik temperatury, który jest dodatkowym kosztem w przypadku kotła. Wszystko to sprawia, że koszt utrzymania i eksploatacji jest obecnie porównywalny.

Czy opłaca się wymienić piec gazowy na pompę ciepła?

Zdecydowanie tak – pompy ciepła są ekologicznym i wygodnym rozwiązaniem, które jest coraz popularniejsze wśród gospodarstw domowych. Pompa ciepła to urządzenie, które przekształca energię słoneczną lub ciepło otoczenia na energię potrzebną do ogrzania pomieszczeń i wody użytkowej. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet do 70% rachunków za ogrzewanie. Pompy ciepła są też bezpieczniejsze od pieców gazowych, ponieważ nie ma ryzyka wybuchu gazu.

Czy pompa ciepła się opłaca 2022?

Pompy ciepła kojarzą się głównie ze źródłami energii odnawialnej i ekologicznymi. Warto jednak pamiętać, że sama pompa ciepła to nie wszystko – potrzebny jest też zasobnik na wodę użytkową oraz części do montażu, tj. zawory, miedź chłodnicza. Rok 2022 przyniósł wzrost cen samych pomp ciepła w stosunku do ubiegłego roku o około 20%, a nawet trochę więcej – powyżej tego progu szczególnie utrudnione jest opłacenie inwestycji.

Czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca?

W przypadku ogrzewania, bez fotowoltaiki, koszty energii elektrycznej wyniosą około 2520 zł rocznie. Przy założeniu, że 1 kWh kosztuje 0,72 zł. Jeśli jednak do ogrzewania użyjemy pompy ciepła, to koszty energii będą niższe. Spowoduje to, że roczne koszty eksploatacji pompy ciepła bez fotowoltaiki się opłacą.

Zobacz także:  Kto wykonuje projekt przyłącza wody?

Kiedy pompa ciepła się opłaca?

Cena inwestycji w instalację pompy ciepła jest duża, ale eksploatacja jest bardzo tania. Koszt ogrzewania i ciepłej wody użytkowej ogranicza się do kosztu energii elektrycznej potrzebnej do jej funkcjonowania (1 kW/h to koszt 4-5 gr). Przyrost kosztów eksploatacyjnych w stosunku do dotychczas ponoszonych przeznacza się na rozbudowę instalacji elektrycznej i podłączenie się do sieci doprowadzające powietrze z zewnątrz. Zakup i podłączenie pompy ciepła warto rozważyć przede wszystkim wtedy, gdy nie ma dostępu do gazu lub trzeba by budować bardzo długie przyłącze (kilkaset metrów).

Jakie ogrzewanie do domu 2022?

Pompy ciepła.
Wśród wszechobecnego smogu i rosnącej świadomości ekologicznej, stawiamy na alternatywne, przyjazne dla środowiska rozwiązania. W dzisiejszych czasach ciężko mówić o tanim ogrzewaniu, jednak starając się wybierać najtańsze rozwiązanie spośród dostępnych na rynku, jak widać – ogrzewanie pompą ciepła to obecnie najlepsza opcja ogrzewania domu w 2022 roku. Pompy ciepła są urządzeniami, które polegają na wykorzystaniu energii słonecznej do ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Inwestując początkowo w taki system możemy liczyć na bardzo duże oszczędności – według szacunków można zaoszczędzić nawet do 70% rachunków za ogrzewanie. Oprócz tego to najlepsza opcja dla tych, którym zależy na elastycznym regulowaniu temperatury wewnątrz pomieszczeń – sterowanie pompami ciepła odbywa się poprzez termostat, który możemy ustawić wedle naszych potrzeb i preferencji.

Czy pompy ciepła są awaryjne?

Pompy ciepła mają ograniczoną żywotność 50 000 startów. Producenci pomp ciepła przyjmują, że rocznie liczba startów wynosi około 2 500. Ostatecznie statystyczną żywotność pompy ciepła przyjmuje się na 20 lat (50 000/2500).

Jak zastąpić piec gazowy pompa ciepła?

Ogrzewanie gazowe to najpopularniejsza forma ogrzewania w Polsce. Jednak nie jest to rozwiązanie dostępne dla wszystkich, ponieważ nie każdy budynek ma dostęp do sieci gazowej. W takim przypadku warto sięgnąć po powietrzną pompę ciepła Vitocal.
Powietrzna pompa ciepła to urządzenie, które pozwala na ogrzanie budynku bez konieczności stosowania pieca gazowego. Dzięki temu jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zrezygnować z ogrzewania gazowego lub nie mają dostępu do sieci gazowej. Pompy ciepła Vitocal są proste w instalacji, a ich wybór wiąże sič z nižszymi kosztami inwestycyjnymi.