Co daje sufit krzyżowy?

Sufit krzyżowy to jeden z naj popularniejszych elementów wystroju wnętrz. Jego popularność wynika przede wszystkim z tego, że jest to bardzo praktyczny i estetyczny element. Sufit krzyżowy doskonale sprawdza się w różnych rodzajach wnętrz, a jego montaż jest bardzo prosty.


Sufit krzyżowy jest wypoziomowany, a płyty mają więcej miejsc podparcia, dzięki czemu są mniej narażone na uszkodzenia. Jest to bardzo ważne przy dużych ciężarach, które mogą się pojawić na suficie.

Po co konstrukcja krzyżowa?

Zapewnia regipsowej okładzinie większą sztywność i odporność na pękanie, zarówno w miejscach łączenia płyt, jak i pod wpływem obciążeń bezpośrednio na powierzchni płyty. W porównaniu ze standardowymi rozwiązaniami, konstrukcja krzyżowa znacznie zmniejsza ryzyko pęknięć i uchylania się ścian.

Kiedy ruszt pojedynczy?

Ruszt pojedynczy jest wykonywany, kiedy szerokość pomieszczenia nie przekracza czterech metrów. Wykonanie takiego rusztu obejmuje zamocowanie profili ściennych do ścian podłużnych i umieszczenie profili nośnych pomiędzy profilami ściennymi.

Ile kosztuje sufit podwieszany krzyżowy?

Koszt robocizny za wykonanie sufitu podwieszanego na stelażu jednopoziomowym sięga 100 – 120 zł/m, przy stelażu wielopoziomowym koszty wzrastają do 150 – 180 zł/m², a przy elementach łukowych nawet do 200 – 220 zł/m². Zatem sufit podwieszany krzyżowy jest nieco droższy niż sufit podwieszany prosty.

Kiedy sufit krzyżowy a kiedy pojedynczy?

Sufit krzyżowy ma większą nośność i jest przeznaczony do ciężkich konstrukcji. Jest to możliwe dzięki temu, że profile są ułożone w kształcie litery T. Natomiast sufit podwieszany jednopoziomowy nosi nazwę belki stropowej i składa się z pojedynczych profili ułożonych równolegle.
Rozstaw profili w suficie podwieszanym jednopoziomowym powinien być niższy niż 60 cm (praktycznie co 40 cm). W przypadku sufitu krzyżowego rozstaw głównych profili wynosi 120 cm, a pomiędzy nimi umieszczone są dodatkowe profile nośne co 50 cm.

Zobacz także:  Ile kosztuje kominek z nawiewem?

Kiedy robić sufit podwieszany krzyżowy?

Ruszt dwupoziomowy krzyżowy to idealna propozycja na sufit podwieszany w salonie. Zwykle wykonuje się go w pomieszczeniach, które przekraczają w każdą stronę 4m. To jedna z mocniejszych i trwalszych konstrukcji, a dzięki temu możemy liczyć na długi okres użytkowania bez problemów. Główne profile ułożone są tutaj w jednym kierunku, a do nich przytwierdzone są łącznikami krzyżowymi prostopadłe profile nośne.

Jaka konstrukcja sufitu podwieszanego?

Aby wykonać sufit podwieszany, należy zamontować płyty gipsowo-kartonowe na konstrukcji nośnej. Konstrukcja ta składa się z wieszaków, łączników oraz kształtowników rozmieszczonych w równych odstępach. Taki układ pozwala na ustawienie powierzchni sufitu z uwzględnieniem żądanej formy – np. prostokątnej, okrągłej czy innej specjalnej formy.

Jaki stelaż na sufit podwieszany?

Płyty gipsowo-kartonowe, które stanowią okładzinę sufitu podwieszanego montuje się na specjalnym stelażu z profili stalowych. Do jego budowy potrzebne będą profile przyścienne UD, profile CD, wieszaki obrotowe lub uchwyty ES bądź EL oraz łączniki.