Jak zrobić uziemienie w gniazdku bez uziemienia?

Jeśli nie masz uziemienia w swoim domu lub mieszkaniu, nie martw się – możesz je zrobić bez uziemienia. W tym artykule pokażemy Ci, jak to zrobić.


Najpierw podłączamy przewód fazowy (L) z lewej strony. Drugi przewód, neutralny, podłączamy do bolca (a nie zacisku dla przewodu N). Następnie wykonujemy mostek z bolca do zacisku neutralnego, dlatego czynność ta nazywana jest „zerowaniem” lub „mostkowaniem”.

Co zrobić w przypadku braku uziemienia?

Najpierw należy sprawdzić, czy istnieją jakiekolwiek aspekty, które mogą być przyczyną braku uziemienia. Jeśli tak jest, to można użyć wodociągu lub gazociągu jako uziemienia. Jednak w celu zapobieżeniu takich sytuacji, jak ta z hydraulikiem, stosuje się dodatkowe przewody wyrównawcze.

Jak samemu zrobić uziemienie?

1. Najlepiej jest użyć taśmy (bednarki) ze stali ocynkowanej ogniowo, którą zakopujemy na głębokości co najmniej 0,5 metra.

2. Oddalamy wykop o około 1 m od fundamentu, ponieważ kopanie w mniejszej odległości mogłoby negatywnie wpłynąć na stateczność budynku.

Czy można podłączyć uziemienie do zera?

– Zdecydowanie nie! Rozłączamy się od instalacji i spowodujemy natychmiastowe „wyrzucenie” różnicówki. Jest to bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia!

Czy można zrobić uziemienie w gniazdku?

Tak. Jeśli gniazdko jest dwukolorowe, a kabel posiada puszkę lub żółtą i zieloną, korzystanie z tego przewodu uziemiającego wymaga niewielkiej czynności. W takim przypadku należy postępować tak, jakby chciało się podłączyć typowe gniazdko elektryczne – można to zrobić bez konieczności zerowania całego obwodu.

Czy można podłączyć lampę bez uziemienia?

Nie, lampę należy podłączyć do uziemienia, aby zapewnić bezpieczny przepływ energii. Uziemienie to zwykle kabel zielono-żółty lub zielony/żółty. Do tego niebieski i brązowy lub czarny. Generalnie jak masz 2 kable to uziemienia nie ma.

Czy uziemienie jest obowiązkowe?

Obowiązek uziemienia reguluje prawo budowlane – jest on niezbędny do ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym w wyniku dotknięcia elementów podłączonych do instalacji odgromowej. Dodatkowo, zapobiega on uszkodzeniom instalacji odgromowej oraz ingeruje w ład konstrukcyjny obiektu. Uziemienie jest szczególnie ważne dla budynków wyższych niż 15 m oraz większych niż 500 m².

Zobacz także:  Czy piec indukcyjny do ogrzewania się opłaca?

Czy uziemienie jest potrzebne?

Tak! Jest ono niezbędne w każdym budynku – zarówno mieszkalnym, jak i użyteczności publicznej. Dzięki niemu można zapobiec wyładowaniom elektrycznym, które mogłyby uszkodzić urządzenia elektryczne lub być niebezpieczne dla ludzi.