Czy każdy cis jest trujący?

Czy każdy cis jest trujący? Jedna z najpopularniejszych przesłanek, która może Cię zainteresować. W tym artykule przekonamy się, czy jest to prawda.


Zdecydowanie nie. Czy można gościć cisową jagodę? Powiedzielibyśmy, że tak – o ile zjesz tylko jagody. Ale czy każdy może jeść cisowe jagody bezpiecznie? Oczywiście, że nie. Dowiedz się, dlaczego.
Cis (łac. Taxus baccata) to krzew lub małe drzewo iglaste osiągające do 20 m wysokości. Znane są ze swych intensywnie czerwonych jagód, które służą ptakom i innym zwierzętom do żerowania w okresach niedoboru pokarmu. Jagody cisowe mają też swoje zastosowanie w ludowej medycynie – stosuje się je m.in. w leczeniu dolegliwości żołądkowych i przeziębień. Nasiona pokryte mięsistymi osnówkami, które rosną wewnątrz każdej jagody, są trujące – ale tylko wtedy, gdy zostaną rozlane na powierzchniб przeznaczonej do spożycia przez człowieka (np. stołu). Jeśli natomiast połkniemy całe nasiona (osnówki i wszystko), to nic się nam nie stanie – owszem, moglibyśmy poczuć siarczysty smak i lekki nieprzyjemny posmak w ustach, ale nic więcej. Gdyby natomiast rozlaliśmy całe nasiona na talerzu i zjadli je bezosobowa istota (np. pies), to doprowadzi to do śmierci psa – czyli reakcja organizmu na dane substancje chemiczne bardzo się różni w zależności od gatunku!

Czy można jeść cis?

Cis jest rośliną prawie w całości trującą dla ludzi i wielu gatunków zwierząt, jedynie czerwona osnówka otaczająca nasionka jest jadalna i nawet dość smaczna, choć trochę mdła. Jeśli chcesz spróbować cisu, upewnij się, że tylko zeżeriesz czerwoną osnówkę.

Co szkodzi Cisom?

Wszystkie części cisa, z wyjątkiem różowego miąższu osnówki nasienia, zawierają bardzo silne toksyny, takie jak taksyna, taksycyna, taksol i glikozydy cyjanogenne. Te toksyny mogą być śmiertelne dla człowieka lub zwierzęcia. Cis może powodować otrucie pokarmowe u dorosłych i dzieci. U osób dotkniętych cisami można zaobserwować objawy takie jak: wymioty, nudności, biegunka, ból brzucha, nadmierna potliwość, ospałość lub porażenie.

Zobacz także:  Ile netto zarabia kierownik budowy?

Czy cis jest zielony przez cały rok?

Czy bluszcz irlandzki jest zielony w okresie zimowym? Tak, te i inne gatunki żywopłotów są zielone przez cały rok. Zasługują one na uwagę ze względu na swoje dekoracyjne walory oraz łatwość pielęgnacji.

Jak długo żyje cis?

Cisy żyją bardzo długo, najstarsze znane osobniki mają ponad 1000 lat. Niektórzy podają nawet wiek cisów 3000 lat. W Polsce najstarszy cis ma 1200 lat i pierśnic powyżej 160 cm rośnie w Henrykowie na Dolnym Śląsku. Na wolnej przestrzeni zaczyna obradzać w wieku 20— 30 lat,w drzewostanie zaś w wieku 70—120 lat.

Który cis rośnie najszybciej?

Hicksii – to najlepszy cis na wysoki żywopłot. Jest on dość szybki wzrost, osiągając 3 m wysokości. Bardzo odporny, również na miejskie zanieczyszczenia.

Czy cis jest leczniczy?

Zielarze oraz osoby stosujące medycynę ludową od wieków wykorzystują rośliny do leczenia różnych dolegliwości. Odwar z cisu niegdyś bywał stosowany przy nikim ciśnieniu krwi, ponieważ roślina ta zawiera L-efedryna. Substancja ta należy zwykle do alkaloidów i pobudza układ współczulny, zwężając przy tym także naczynia krwionośne. Ponadto efedryna powoduje rozkurcz mięśni oskrzeli, podnosząc przy tym ciśnienie krwi.

Czy każdy cis ma owoce?

Nie, cisowate rośliny owocują tylko wówczas, gdy na plantacji znajdują się egzemplarze żeńskie i męskie. Jest to tak zwana roślina dwupienna. W przypadku cisów charakterystycznymi owocami są jagody, które zawiązują się tylko na pnączach żeńskich. Oznacza to więc, że aby nasza plantacja cisa obrodziła owocami, musi ona składać się z minimum dwóch egzemplarzy – jednego męskiego i jednego żeńskiego.