Jaki beton na fundament?

Niezależnie od tego, czy planujesz budowlę od podstaw, czy też chcesz odświeżyć istniejącą strukturę, dobry fundament to podstawa. Aby ułożyć solidny fundament, konieczny jest dobry beton. Istnieje wiele rodzajów betonu, a wybór odpowiedniego gatunku może być trudny. Poniższy artykuł przedstawi najważniejsze informacje o betonie, dzięki którym łatwiej będzie Ci podjąć decyzję.


Tak naprawdę jest to bardzo indywidualna decyzja, jednak warto wybrać taki, który spełnia wszystkie normy. Najlepszym betonem na fundamenty jest bez wątpienia ten, którego klasa betonu to B20. Według norm PN-EN 206:2014 ma on oznaczenie C16/20 i spełnia wszystkie najważniejsze wymagania co do konsystencji oraz odpowiedniej wytrzymałości i odporności na ściskanie. Ponadto świetnie sprawdzi się on również w różnych środowiskach.

Jaki beton na fundament B20?

Ten typ betonu jest obecnie najpopularniejszy i sprawdza się do tego typu konstrukcji. Współczesnym odpowiednikiem jest klasa betonu na fundament C16/20.

Ile kosztuje beton na fundamenty?

Beton na fundamenty to inwestycja, która wymaga dużego nakładu finansowego. Za 1 m3 betonu zapłacimy średnio 260 – 300 zł brutto. Za beton wyższej klasy trzeba już zapłacić 300 – 350 zł brutto/m3. Najczęściej jednak zamawia się beton towarowy, którego cena waha się w granicach 280 – 320 zł brutto/m3.

Jak zrobić beton na fundamenty?

Przepis na beton to standardowo: 1 część cementu, 2-3 części piasku i 3-4 części żwiru. Tak przygotowaną mieszaninę wymieszać z wodą, a następnie zagłębić się w poszukiwaniu domieszki uplastyczniającej. Proporcje produktów mogą się różnić ze względu na uziarnienie kruszywa oraz stopień twardości betonu. Przed samym rozpoczęciem prac warto poradzić się fachowca lub skorzystać ze sprawdzonego przepisu.

Jaki beton na fundamenty B15 czy B20?

Obecnie, ze względu na dyskusyjną jakość betonu B15, producenci i inwestorzy częściej sięgają po beton B20. Jest to dla nich gwarancja bezpiecznego i solidnego budynku. Jednak należy pamiętać, że fundamenty z betonu B15 również są bezpieczne i trwałe. Jeśli więc ktoś postawił fundamenty z betonu B15, nie musi ich wymieniać na nowe.

Zobacz także:  Jak się zbiera wodę deszczową?

Jaka jest różnica między betonem B20 a B25?

Różnica polega na tym, że beton B25 jest bardziej wytrzymały na ściskanie. Jest to bardzo ważne dla budownictwa, gdyż wytrzymałość materiału ma duże znaczenie. Beton B20 jest tańszy niż B25, dlatego często jest on wybierany przez klientów.

Jaki beton mocniejszy B20 czy B25?

Wśród inwestorów budowlanych oraz osób zajmujących się remontami często pojawia się to pytanie. Sprawa nie jest prosta, ponieważ oba typy betonu mają swoje wady i zalety. Jeśli chodzi o wytrzymałość B25 jest lepszy od B20, ale różnica nie jest duża. Pod tym względem można powiedzieć, że są one podobne. Duża różnica jest natomiast we własnościach materiału. Beton B25 jest mniej podatny na uszkodzenia niż B20. Jest także bardziej odporny na działanie wody i nieco lepiej się prezentuje estetycznie.

Ile betonu wychodzi z worka 25 kg?

Łatwo policzyć, że jest to około 0,083 metra sześciennego, czyli 83 litry. W przypadku betonów o innych właściwościach liczby te będą się znacznie różnić. Na przykład na produkcję jednego metra sześciennego betonu B20 potrzeba aż szesnaście worków cementu.