Jaka roślina najlepsza na żywopłot?

/ bezstronny

Ciekawe, jaka roślina jest najlepsza na żywopłot? Sprawdźmy to!


Wszystko zależy od tego, jakie warunki panują w danym regionie. Niektóre rośliny świetnie sprawdzają się w mroźnych krajach, gdzie inne nie mogą przetrwać ani jednej zimy. Do najczęściej wykorzystywanych krzewów liściastych w żywopłotach należą: żywopłot zimozielony (całoroczny): bukszpan wiecznie zielony, berberysy, mahonia, ostrokrzew, laurowiśnia. Wśród pozostałych roślin często spotykane są: grab, buk, głóg jednoszyjkowy, ligustr, tawuła, ałycza oraz antypka.

Co na żywopłot bez przycinania?

Klon polny i głóg jednoszyjkowy 'Stricta’
Klon polny (Acer pseudoplatanus) to popularna roślina na żywopłoty. Niski klon polny 'Globosum’ ma kuliste kształty, a wysoki klon polny sięga nawet 16-18 m wysokości. Liście tego krzewu są ciemnozielone, a jesienią przebarwiają się na żółto lub czerwono. Głóg jednoszyjkowy 'Stricta’ (Crataegus monogyna 'Stricta’) to inna dobra propozycja na żywopłot bez formowania. Krzew ten dorasta do 6-8 m wysokości i ma również bardzo efektowne, ciemnozielone liście zebrane na szczytach gałęzi. Zaletami tych dwóch gatunków są także ich odporność na choroby i szkodniki oraz dobra tolerancja na zanieczyszczenia powietrza.

Jaki żywopłot najszybciej rosnie?

Z pewnością wiśnia antypka. Nie potrzebuje dodatkowego wsparcia, np. ogrodzenia. Jest bardzo łatwa w uprawie i doskonała na każdym podłożu. W pierwszych sezonach może rosnąć nawet 100 cm rocznie!

Jaki krzew szybko rośnie?

Derenia białego, pęcherznice, berberysy, bujne odmiany bzu czarnego, jaśminowce czy forsycja. Wszystkie te krzewy szybko rosną i pięknie kwitną. Zimą też prezentują się ładnie.

Co na wąski żywopłot?

Tuja jest idealna na żywopłot osłaniający. Niektóre odmiany nie są bardzo rozłożyste i pozwalają stworzyć wąski żywopłot, co ma znaczenie w mniejszych ogrodach.

Jakie krzewy posadzić przy płocie?

Iglaste iglaki – tuje, jałowce, świerki – krzewy ozdobne – berberysy, ligustr, ostrokrzewy i drzewka owocowe – to najlepsze rośliny na płot. Urok płotu podkreślają zryte w ziemi korzenie, np. dereń bezkolanowy 'Variegatus’, dzikie wino lub pięciornik kresowy. Piękne kwiaty na płot to m.in.: powojnik alpejski 'Rubra’, tlustosza purpurowa 'Atropurpurea’, różaneczniki oraz hortensja ogrodowa. Cały rok na płocie mogą cieszyć nas także: irga bargerycza 'Heide Rambler’, winobluszcz 'Aureovariegata’ czy też bluszcz pospolity. Pnącza do ogrodzenia mogą być jednoroczne lub wieloletnie. Sprawdzi się tutaj: pelargonie ogrodowe, funkie ogrodowe, lawenda wspinaczka oraz tawuła japońska

Zobacz także:  Co to jest komparycja w umowie?

Które krzewy rosna najszybciej?

Szybko rosnące gatunki krzewów naprawdę duże rozmiary osiągają już po kilku sezonach. Jeśli chodzi o krzewy, to wybierzmy takie, które będą pięknie wyglądać podczas kwitnienia, ale też zimą. Szybko rosną odmiany derenia białego, pęcherznice, berberysy, bujne odmiany bzu czarnego, jaśminowce czy forsycja.

Co na wąski żywopłot?

Tuja – królowa żywopłotów! Tuja to rodzaj drzew iglastych, który swoją popularność zawdzięcza kilku czynnikom. Po pierwsze, jest to gatunek bardzo łatwy w utrzymaniu – nie wymaga specjalnej pielęgnacji ani szczególnych warunków. Po drugie, jest dostępna w wielu odmianach, dzięki czemu możemy stworzyć żywopłot o dowolnym kształcie i rozmiarze. A po trzecie, jej zwarty pokrój sprawia, że doskonale nadaje się do osłaniania naszej przestrzeni i chronienia naszej prywatności.