Jaka cegła jest najlepsza?

Jaka cegła jest najlepsza? Takie pytanie zadaje sobie wielu majsterkowiczów przygotowujących się do wykończenia swojego domu. Najważniejsze jest to, aby cegły były trwałe, ale też łatwe w utrzymaniu. W tym artykule odpowiemy na to pytanie i podpowiemy, która cegła będzie najlepsza dla Twojego domu.


Cegła dziurawka. Wyróżnia się dużą wytrzymałością na obciążenie i jest łatwa w użytkowaniu. Jest to idealny materiał na ściany nośne. A z czego murować dom od strony zewnętrznej? Cegła licowa jest przeznaczona do wykonania elewacji. Jest łatwa w utrzymaniu i estetycznie prezentuje się na budynku.

Czym się różni pustak od cegły?

Najważniejszą różnicą jest to, że pustaki ceramiczne są większe od cegieł. Zawierają też więcej pustych przestrzeni. Obniża to ich masę, podnosząc jednocześnie termoizolacyjność wykonanych z nich ścian. Niestety pustaki ceramiczne są też bardziej wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne podczas transportu i na placu budowy.

Co to jest klasa cegły?

Klasa cegły określa wytrzymałość materiału na ściskanie. Na przykład klasa 5 oznacza, że materiał jest wystarczająco mocny, aby murować ściany, które będą mogły przenieść duże obciążenie. Wytrzymałość na ściskanie jest ważnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu i budowaniu domu.

Ile kosztuje 1 cegła?

Jedna cegła kosztuje 2,17 zł.

Jaką cegła na mur?

Na rynku dostępna jest szeroka gama cegieł do budowy murów, więc trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przede wszystkim należy określić, do czego ma służyć dany mur i na tej podstawie wybrać materiał. Jeśli chodzi o budowę ścian nośnych lub ścian działowych, lepszym wyborem będzie cegła pełna ze względu na jej wysoki współczynnik przewodzenia ciepła. Cegła pełna sprawdzi się także doskonale jako obudowa grilla lub kominka.

Ile lat wytrzymuje cegła?

Czy przetrwa jeszcze dłużej, jeśli jest silikatowa? Według badań cegła pełna i silikatowa mają taką samą żywotność. Obie mogą przetrwać ponad 100 lat, ale to nie znaczy, że Twój dom będzie tak samo wytrzymały. Wszystko zależy od tego, jak zostanie wykonana konstrukcja i czy zastosowano dobre materiały. Jeśli użyjesz dobrej zaprawy i postawisz dom w bezpiecznym miejscu, to będzie służył przez długi czas.

Zobacz także:  Jakie są proporcje zaprawy murarskiej?

Co zamiast cegieł?

Najlepszym rozwiązaniem będzie imitacja cegły. Można zdecydować się na płytki z lica cegły, klinkier, okładziny lub tapety. Dobrze dobrane i starannie położone materiały mogą w całości lub częściowo zastąpić prawdziwą cegłę.

Jaką cegla ceramiczna?

Cegła ceramiczna klinkierowa jest bardzo estetyczna oraz łatwa w utrzymaniu czystości. Jest ona odporna na wilgoć, dzięki czemu nie rozwija się na niej pleśń czy grzyby. Cegła ceramiczna kratówka i dziurawka mają zbliżone własności do pustaka ceramicznego.