Na czym polega Karbonatyzacja?
O wiele osób rozwinęło swoją wiedzę na temat karbonatyzacji i w jaki sposób może ona wpłynąć na środowisko. Jest to proces, który polega na tym, że dwutlenek węgla (CO2) jest wchłaniany przez wodę i powoduje powstawanie kamienia. W związku z tym, karbonatyzacja może mieć wpływ na środowisko i na ludzi.
Na czym polega Karbonatyzacja?
Jak przebiega proces karbonatyzacji betonu?
Jest to stosunkowo powolny proces, który rozpoczyna się od zewnętrzej warstwy betonu i postępuje stopniowo wgłąb. Wapień, który jest podstawowym elementem składowym betonu ulega rozpadowi, a zatem struktura betonu staje się coraz mniej stabilna i w efekcie dochodzi do erozji. Wapień jest słabym materiałem budowlanym ze względu na swoje właściwości fizyczne oraz chemiczne, dlatego ekspozycja na CO2 skutkuje powstaniem nowych struktur o nienaturalnych parametrach. W rezultacie osłabienia struktury dochodzi do kruszenia się ścian i fundamentów oraz pogarsza się ogólna estetyka obiektu.
Co niszczy beton?
Żelbet jest materiałem trwałym i odpornym, jednak pod wpływem niekorzystnych czynników może się niszczyć. Wśród przyczyn, które mogą powodować destrukcję betonu, są m.in. zastosowanie środków odladzających, działanie mrozu czy korozja chlorkowa. Korozja chlorkowa to yj proces chemiczny, który przyczynia się do powstawania rys oraz złuszczeń na powierzchni betonu. Te uszkodzenia stwarzają idealne warunki do dostarczania wody oraz środków chemicznych do wnętrza materiału, co przyczynia się do jego stopniowego niszczenia się.
Jak sprawdzić czy doszło do karbonatyzacji w elemencie betonowym?
Powszechne przyjęcie stanowi użycie wskaźnika fenoloftaleinowego. Ten najczęściej rozpuszczalny w alkoholu barwnik ma kolor fioletowawo-brunatny a po nałożeniu na powierzchnię reaguje z wapniem i staje się różowy (kolor może być również odcienia czerwieni). Sprawdzenie odbywa się poprzez pociągnięcie nożem po świeżym przełamie próbki. Następuje rozpylanie, którego efektem jest kolorowa plama. Głębokość karbonatyzacji mierzy się miara tej plamy. Zazwyczaj procedura trwa około 60 minut, ale ci, którzy prowadzili badania, podkreślili również 5 minut tolerancji.
Co to jest proces karbonizacji?
Karbonizacja to nic innego jak wysychanie dojrzałego piwa dwutlenkiem węgla. Proces ten może się odbywać naturalnie, ale także w warunkach podwyższonego ciśnienia. W tym drugim przypadku poddane uprzednio pasteryzacji piwo jest następnie wysycane sprężonym dwutlenkiem węgla. Dzięki temu procesowi piwo może uzyskać charakterystyczny, kremowy posmak i piankę.
Jak się oznacza pH betonu?
pH betonu mierzy się próbkami pobranymi ze ściany budynku lub warstwy betonu, które następnie bada się laboratoryjnie. Spadek pH powoduje utratę stabilności warstwy pasywnej na stali, dlatego też kontrolowanie i utrzymywanie odpowiedniego poziomu zasadowości jest tak ważne.
Co koroduje beton?
– Zastanawiasz się, na czym polega korozja betonu i przyczyny tego procesu? Dowiedz się więcej na blogu!
Korozja to nic innego jak utlenianie materiałów. Może wpływać na beton, stal czy nawet drewno. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie: co koroduje beton? Ponadto przedstawimy przyczyny i sposoby zapobiegania korozji.
Korozja stalowej armatury w elementach żelbetowych jest głównym problemem budowlanym. Możemy wyróżnić trzy podstawowe czynniki powodujące korozję w elementach żelbetowych: stal, woda i tlen. Poprzez wyeliminowanie jednego z tych trzech czynników można zapobiec reakcji chemicznej i przyszłym uszkodzeniom spowodowanych korozją
Jakie pH ma beton?
Powierzchnia betonu, która ma kontakt z powietrzem i wodą, pociąga za sobą reakcje chemiczne. Woda ma pH 7, czyli jest lekko kwaśna. Kiedy więc pada na beton, jej kwasowość obniża pH betonu. Z tego powodu najbardziej podatnym na destrukcję elementem betonu jest jego powierzchnia.
Piszę artykuły na blogu Marzbud.pl, który jest poświęcony budownictwu. Jestem pasjonatką branży budowlanej, więc moje artykuły są oparte na mojej wiedzy i doświadczeniu. Moje artykuły są zawsze aktualne i oferują najświeższe informacje na temat budownictwa. Piszę o wszystkich aspektach budownictwa, od budowy domów po rozwiązania dla przemysłu. Moje artykuły są ciekawe i łatwe w odbiorze, a także zawierają wskazówki i porady, które mogą pomóc czytelnikom w podejmowaniu lepszych decyzji.